خیر مقدم به همه دوستان

شماره تماس مدیر سایت

4324 - 193 - 0912

 

کاربران تازه وارد

  • MatthewLiard
  • JamesEruse
  • MichaelArork

فرم ورود

نمایش تعداد میهمانان

ما 45 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز ها و عنوان ها

 با اعتماد به ما بخشی از مشغولیت ذهنی خود را برطرف نموده و با خیالی آسوده به بررسی نیاز تخصصی خود در محصولات این سایت بپردازید .

 

logo-samandehi

پس از ثبت نام در سایت ، ایمیل فعال سازی حساب ممکن است به پوشه هرزنامه یا Spam ایمیل شما وارد شده باشد .از آنجا حساب کاربری خود را فعال نمایید .

IQ چیست؟

آی کیوچیست؟

 IQ مخفف عبارت Intelligence Quantity است و معنای آن بهره هوشی است

 عبارت ساده ای مانند «هوش» را همه ما به کار می بریم اما همین عبارت در روانشناسی پیچیدگی های زیادی دارد. امروزه با گسترش بحث های روانشناسی در رسانه ها، اصطلاحات و عبارات زیادی از روانشناسی وارد فرهنگ عامه و گفتگوهای روزانه شده است اما نکته ای که در این بین وجود دارد، این است که این اصطلاحات گاهی اوقات چندان دقیق و در معنای درست واصولی آن مورد استفاده قرار نمی گیرد.

«هوش» عبارتی است که بسیاری از ما تصور می کنیم دیدی دقیق و درست درباره آن داریم اما بد نیست بدانید به رغم تصور بسیاری از ما هنوز هم تعریف مشخص و واحدی از هوش در روانشناسی وجود ندارد و در بسیاری از مواقع زمانی که صحبت از بهره هوشی می شود در واقع منظور نمره به دستآمده توسط فرد در آزمونی مشخص است.

البته در زمان صحبت از بهره هوشی افراد در غالب اوقات از عبارت IQ استفاده می شود. راستی IQ به چه معناست؟

 دکتر پاولا اولزسکی-کوبیلوس1، رئیس انجمن ملی کودکان تیزهوش، در این باره می گوید، آی کیو یا هوشبهر، نمره ای است که هوش کودک را می سنجد گر چه این آزمون تنها عامل تعیین کننده قابلیت های ذهنی کودک نیست. بهره هوشی 100 نرمال محسوب می شود و معمولا بهره هوشی بالای 130، نبوغ شمرده می شود و کودکانی که دارای هوشی برابر یا بیشتر از این مقدار باشند، تیزهوش به حساب می آیند. اما باید بدانیم که نمره بهره هوشی مقدار ثابتی نیست و درست است که در طول حیات تغییرات جدی نمی کند اما تا حدی می توان از طریق تمرین و قرار گرفتن در مقابل محرک های ذهنی مختلف میزان هوش بهر را ارتقا داد. به همین میزان، کم بود محرک های ذهنی کافی و محیط زندگی نامناسب نیز می تواند تا حدی کمی منجر به کاهش میزان هوشبهر شود.

تست IQ :

کلمه IQ مخفف Intelligence Quotient یا همان بهره هوشی است. این بهره هوش سال هاست که به صورت تست مورد آزمایش قرار می گیرد و نشان می دهد توانایی و هوش هر فرد در مقابل جمعیت جهان چقدر است.

 تست فوق نمره استانداری دارد که میانگین آن ۱۰۰ است. در اکثر این تست ها نمره ای بین ۹۰ تا ۱۱۰ هوش متوسط فرد را نشان می دهد. نمره بالای ۱۳۰ هوش بالا را نشان می دهد و نمره زیر ۷۰ نشانگر مشکلات مغزی فرد است. این تست مانند هر تست دیگری در مورد کودکان متفاوت است زیرا تفاوت سنی می تواند تغییراتی را در نتیجه این تست اعمال کند.

 

ارزیابی هوش با تست

در این تست چه چیزی مورد ارزیابی قرار می گیرد سئوالی است که در این قسمت به آن پاسخ می دهیم. پاسخ به این سئوال طبق آنچه داشنمندان اعلام کرده اند آن است که این تست می تواند توانایی فرد را در مقابل حل مشکلات و همچنین نگهداری و استفاده از اطلاعات دریافتی اعلام کند. این توضیح دقیقا به این معناست که فرد تا چه حد می تواند تحلیلگر باشد، مسائل را حل کند، توانایی برقراری ارتباط بین مفاهیم را داشه باشد و اطلاعات را به سرعت دریافت و در ذهن ذخیره کند.

 تست هوش در چند حوزه می تواند انجام پذیرد:

توانایی شناخت حجم ها: توانایی اینکه فرد بتواند اشکال را با مهارت دست کاری کند و حجم آنها را درک کند.

توانایی حل مسائل ریاضیات: توانایی حل مسائل و استفاده از منطق.

توانایی بیان: توانایی تکمیل جملات و به یاد داشتن کلمات، زمانی که لغات حذف شده اند.

توانایی بالای حافظه: توانایی به یاد سپردن اشکال و اجسامی که قبلا دیده و یا شنیده شده است.

 سئوالات در هر کدام از این حوزه ها می تواند توانایی فرد را در یک رشته مشخص کند اما برخی از روانشناسان معتقدند که این حوزه ها می تواند توانایی کلی هوش و حافظه راتعیین کند. برخی از افراد در بعضی از این حوزه ها بهتر پاسخگو هستند و در بعضی دیگر کمتر فعالند. اما محققان معتقدند که افرادی که در یکی از این روشهای نمره بالایی کسب کنند در دیگر حوزه ها نیز بسیار خوب هستند و اگر در دیگر حوزه ها ضعیف عمل کنند در دیگر پاسخها هم ضعیف خواهند بود. بر اساس این تئوری محققان معتقدند که تست های هوش یا همان تستهای آی کیو می تواند توانایی هوش هر فردی را تعیین کند.

 میزان IQ ثابت است

از آنجایی که تست های هوش بر اساس فهم شما از مسائل است و به معلوماتتان ارتباطی ندارد یادگیری مسائل نمی تواند کمکی به بالا رفتن اندازه آی کیو شما بکند. یادگیری می تواند به تمرینات مغزی شما کمک کند که در نهایت به فعالیت بیشتر مغز شما می رسد اما دانشمندان به ازتباط پیشرفت کاری مغز و بالا رفتن هوش اعتقادی ندارند.

 

تحقیقات نشان می دهد که بالا بودن هوش به نظر می رسد که بیشتر به عوامل ژنتیکی بستگی داشته باشد تا به عوامل محیطی. اما آنچه تمامی محققان معتقدند آن است که یادگیری در طول زمان می تواند در بهبود کار مغز تاثیرات مهمی داشته باشد.

آیا شما می توانید هوش یا همان آی کیو خود را بالا ببرید؟

بعضی از شواهد نشان می دهد که کودکانی در دوران بسیار کوچکی که از نظر تغذیه به شکل خاصی رسیدگی شده اند توانایی های مغزی و هوشی بالایی دارند و در دوران ابتدایی مدرسه می توانند تفاوتهای بسیاری را از سایرین نشان دهند اما این تفاوتها در سالهای بعد به شکلی در می آید که انها نیز با کودکان عادی یکسان می شوند

 

 

 

 

 

 

عدم نمایش دیدگاه از

2000 کاراکتر باقیمانده است


خدمات دفتر فنی

آمار سایت

کاربران
518
مطالب
64
نمایش تعداد مطالب
301224
x

سافت عمران، آمادگی پذیرش همکاری  در حوزه عرضه و یا تبلیغات نرم افزاری را دارد. جهت ارتباط سریع با تلفن 09121934324 تماس حاصل فرمایید

 

خزر امید